Ambalaj Atıklarının Yönetmeliği

 T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, şirketimiz Denizl’deki Ambalaj Atıkları Toplama – Ayırma Tesisine aldıkları çevre lisansları ile faaliyet göstermektedir. 
Tataroğlu Kağıtçılık, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereği, birçok belediye ile ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması çalışmalarını yürütmektedir. Bu kapsamda ambalaj atıkları; konut, okul, hastane, işyeri, sanayi kuruluşları gibi kaynaklardan, diğer atıklardan ayrı bir şekilde toplanmakta ve sadece bu proje için hazırlanmış özel giydirmeli “Ambalaj Atıkları Toplama Araçları” ile lisanslı tesislerimize taşınmaktadır. Lisanslı tesislerimize gelen karışık ambalaj atıkları cinslerine göre sınıflandırılmakta, kağıt-kartonlar  preslenmekte, plastik, kompozit ve metal atıklar direkt preslenmekte ve cam atıklar da uygun şekilde depolanmaktadır. Daha sonra  tüm atıklar satışa hazır hale getirilmektedir.
Toplanan kâğıt/karton atıkları ambalaj firmaları tarafından kutu haline getirilerek geri kazanılmaktadır. Kâğıt/karton dışında toplanan ambalaj atıkları ise lisanslı geri dönüşüm firmalarına gönderilerek ekonomiye geri kazandırılmaktadır.

Belediyeler ile yürütülen kaynakta ayrı toplama projeleri dışında, Türkiye’de birçok sanayi kuruluşuna direkt olarak ambalaj atıklarının uygun şekilde değerlendirilmesi konularında uzman kadrosu ve titiz çalışma anlayışıyla hizmet verilmektedir.